czerwona nitka kabała

Czerwona nitka kabała

Co to jest kabała i na czym polega?

Kabała to starożytny system mistyczny, który wywodzi się z judaizmu. Jej korzenie sięgają czasów starożytnych, a sama kabała zyskała na popularności w średniowieczu, kiedy to zaczęto spisywać jej zasady i nauki. Kabała nie jest religią samą w sobie, ale duchowym i mistycznym podejściem do judaizmu, które ma na celu zrozumienie głębszego sensu życia i wszechświata.

Kabała opiera się na Drzewie Życia, które jest symbolem struktury wszechświata i duchowego rozwoju człowieka. Drzewo Życia składa się z dziesięciu sefirot, które reprezentują różne aspekty boskości i duchowej rzeczywistości. Kabała uczy, że przez zrozumienie i medytację nad tymi sefirotami, człowiek może osiągnąć wyższy poziom duchowego zrozumienia i zbliżyć się do Boga.

drzewo życia

Czerwona nitka w kabale - co oznacza?

Noszenie czerwonej nitki na nadgarstku jest popularnym zwyczajem w kabale. Czerwona nitka kabała jest symbolem ochrony przed złym okiem i negatywną energią. Tradycja ta wywodzi się z kabalistycznego przekonania, że czerwona nitka, szczególnie gdy jest zawiązana na lewym nadgarstku, ma moc absorbowania i neutralizowania negatywnych wpływów.

Czerwona nitka jest zazwyczaj wykonana z wełny i zawiązana na lewym nadgarstku, ponieważ lewa strona ciała jest uważana za stronę odbierającą energię. W kabale uważa się, że czerwona nitka jest najskuteczniejsza, gdy jest zawiązana przez bliską osobę, którą darzymy zaufaniem i miłością.

bransoletka na czerwonej nitce

Dlaczego czerwona nitka ma 7 supełków?

Wiązanie czerwonej nitki na 7 supełków jest istotnym elementem tego rytuału. Liczba 7 ma głębokie znaczenie duchowe w kabale i judaizmie. Symbolizuje doskonałość, pełnię i świętość. W kabale liczba 7 odnosi się do siedmiu niższych sefirot na Drzewie Życia, które reprezentują różne aspekty boskości i ludzkiej natury.

 

Czerwona nitka 7 supełków modlitwa

Podczas wiązania czerwonej nitki, towarzyszy temu specjalna modlitwa, która ma na celu wzmocnienie ochronnych właściwości nitki. Modlitwa ta to Ana Bekoach, która jest starożytnym kabalistycznym tekstem modlitewnym. Oto fragment tej modlitwy:

Ana bekoach, g’dulat yemincha tatir tz’rura.
Kabel rinat amcha sagvenu taharenu nora.
Na gibor dorshei yichudcha k’vavat shamrem.
Barchem taharem rachamei tzidkatcha tamid gamlem.
Chasin kadosh b’rov tuvcha nahel adatecha.
Yahid ge’eh l’amcha p’nei zochei k’dushatecha.
Shavateinu kabel ushma tza’akateinu yodea ta’alumot.


Modlitwa ta wzmacnia intencje ochrony i prosi o boską opiekę.

modlitwa Ana Bekoach

Czy czerwona nitka to grzech?

Noszenie czerwonej nitki nie jest uważane za grzech w judaizmie ani w innych religiach. Jest to praktyka o charakterze duchowym i ochronnym, która ma na celu przyniesienie pozytywnej energii i ochrony. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych kręgach może być postrzegana różnie, w zależności od indywidualnych przekonań religijnych i duchowych.


Czerwona nitka w Biblii

Wątek czerwonej nitki pojawia się również w Biblii. W Księdze Jozuego 2:18, purpurowa lina jest używana jako znak ochrony. W historii o Rahabie z Jerycha, purpurowa lina była używana do oznaczenia domu Rahab, aby szpiedzy Izraelscy mogli go zidentyfikować i ocalić jej rodzinę podczas zniszczenia miasta. Różnica w kolorze powrozu może również wynikać z różnych tłumaczeń Biblii. W niektórych przekładach lina jest opisywana jako czerwona, w innych jako purpurowa. Warto jednak zauważyć, że purpura jest odcieniem, który leży między czerwonym a niebieskim w kole barw i zawiera pigment czerwony.

"Gdy wejdziemy do kraju, uwiążesz powróz z nici purpurowych u okna, przez które nas spuściłaś i zgromadzisz u siebie w tym domu ojca twego, matkę twoją, braci twoich i całą rodzinę."

W tym kontekście, czerwona nitka symbolizuje ochronę i przymierze z Bogiem.

czerwona nitka biblia

Czerwona nitka - talizman ochronny

Czerwona nitka kabała to potężny talizman ochronny, który ma na celu zabezpieczenie przed negatywną energią i złym okiem. Wiązanie czerwonej nitki na 7 supełków, wraz z modlitwą Ana Bekoach, wzmacnia jej ochronne właściwości. Noszenie czerwonej nitki nie jest uważane za grzech i ma swoje korzenie zarówno w kabale, jak i w biblijnej historii Rahab. Kabała, jako mistyczny system duchowy, oferuje głębokie zrozumienie wszechświata i naszego miejsca w nim, a czerwona nitka jest jednym z narzędzi, które pomagają w ochronie i duchowym wzroście.

Powrót do blogu
1 z 3